Mobilitate internațională în Spania sau în Portugalia - actualizare instrucțiuni

Dragi studenți, avem plăcerea de a vă informa că începând cu data de 1.11.2019, Facultatea de Sociologie și Comunicare dă startul la o competiție în urma căreia, câștigătorii vor avea ocazia de a participa la o mobilitate internațională în Spania sau în Portugalia, alături de studenți ai Universității gazdă.

Competiția constă în două probe: întocmirea unui dosar care să conțină activitățile extracuriculare ale studentului și realizarea unui proiect.

Proiectul, a cărui temă principală este brandingul cultural, are caracter obligatoriu și se va realiza un plan de comunicare care să aibă în vedere promovarea orașului Brașov, a Universității Transilvania din Brașov și a unui muzeu, la alegere, din Brașov.
Scopul proiectului este de a identifica modalitățile în care cele 3 obiective promovează și comunică informații despre specificul și activitatea lor, atât în mediul online cât și offline, pentru a putea îmbunătăți ulterior respectivele metode și pentru a putea realiza de asemenea o paralelă între modul în care sunt ele promovate și modul în care transmit informația, 3 obiective corespondente din orașul partener.
Astfel, în proiect trebuie să se regăsească informații despre strategiile pe care le utilizează obiectivele specificate: cum aleg să își promoveze activitatea: prin ce canale: rețele de socializare, website propriu, cât de des postează, ce fel de mesaje aleg să transmită, cui i se adresează.
Scopul acestui proiect este de a realiza promovarea Universității în corelație cu obiectivele culturale și de a integra în brandul de oraș și Universitatea Transilvania care ar trebui să devină în acest scenariu o imagine de marcă a orașului.

Cea de-a doua probă a competiției, întocmirea dosarului personal, nu are caracter obligatoriu, însă informațiile pe care trebuie să le conțină, despre activități de voluntariat, conferințe sau internship-uri realizate, vor constitui un avantaj în procesul de selecție al câștigătorilor.

Proiectele trebuie depuse până la data de 23 ianuarie 2020 la decanatul FSC.

Interviul va avea loc sâmbătă, 25 ianuarie 2020, cu începere de la ora 13.00.
Mult succes!

Decan FSC