Programul ERASMUS+ continuă! O nouă sesiune de selecție pentru mobilități studențești va avea loc în perioada următoare

Criza epidemiologică pe care o trăim astăzi la nivel global supune universitățile la provocări pe paliere multiple. Chiar dacă asta implică mai mult efort și inventivitate din partea noastră pentru identificarea de soluții la probleme cu care nu ne-am confruntat până acum, Programul ERASMUS+ pentru mobilități studențești continuă!

În perioada MAI-IUNIE 2020 studenții Universității Transilvania din Brașov au oportunitatea de a participa la o nouă sesiune de selecție pentru mobilități de studiu și practică Erasmus+ care se vor derula în cadrul proiectelor KA103 și KA107 astfel:

• Mobilitate de studiu (SMS) derulată  în semestrele 1 sau 2 ale anului universitar 2020-2021. Pentru semestrul 1, se va ține cont de termenele limită de nominalizare impuse de universitățile gazdă.
  • Mobilitate de practică (SMP) derulată ca student în anii universitari 2019-2020 sau 2020-2021
  • Mobilitate de practică (SMP) derulată ca proaspăt absolvent (pentru studenții aflați acum în an terminal) – doar proiect KA103.

Sesiunea de selecție se desfășoară în 2 etape, astfel:

1. Susținerea testării lingvistice în vederea participării la selecția pentru o mobilitate Erasmus+ (on-line, pe platforma E-learning UniTBv)
  2. Concursul de selecție pentru mobilități Erasmus+ (on-line, pe Portalul Erasmus+ UniTBv).

Detaliile organizării sesiunii de selecție Erasmus+ sunt disponibile pe site-ul universității, secțiunea Studenți - Mobilități naționale și internaționalehttps://unitbv.ro/studenti/erasmus.html

Se încurajează și participarea la mobilități Erasmus+ a studenților cu nivel de trai scăzutorfani sau părinți tineri prin acordarea unui sprijin financiar suplimentar de 200 EUR/ lună pentru mobilități de studiu (doar pentru mobilități de studiu KA 103).