Activități Human Library și Gamified Urban Trekking din cadrul proiectului WORTH

În perioada decembrie 2023- mai 2024 s-au desfășurat, în mai multe etape, activitățile Human Library (HL) și Gamified Urban Trekking (GUT) din cadrul proiectului EfC 101091165 — WORTH — CERV-2022-CITIZENS-REM (WORTH-WOmen in Resistance in 20th century).

În cadrul activităților HL, studenți de la Facultatea de Sociologie și Comunicare s-au întâlnit și au ascultat relatările unor femei care au avut de suferit din cauza statutului social și a orientării politice a taților lor în perioada de început a comunismului în România, cu femei participante la revolta anticomunistă de la Brașov din 1987 și cu femei care au reușit să își procure cele necesare unui trai decent în pofida penuriei generalizate din România anilor ’80 ai secolului trecut. Câteva din aceste relatări sunt prezentate în documentele de mai jos:

WORTH_Human Library: Ileana Maria Opriș

WORTH_Human Library: Maria Sorea

WORTH_Human Library: Sofia Postelnicu

WORTH_Human Library: Cecilia Jugănaru

În cadrul activităților GUT, studenți de la Facultatea de Sociologie și Comunicare și de la Facultatea de Inginerie Electrică și Știința Calculatoarelor au identificat și au vizitat în oraș locuri semnificative pentru rezistența anticomunistă.

Amintirile HL și mai multe fotografii realizate de studenți cu prilejul GUT vor fi în curând disponibile pe site-ul WORTH (https://worth-cerv.weebly.com/)

HL 1

HL 2