Rezultatele cercetării

Activitatea de cercetare științifică a cadrelor didactice are drept obiectiv recunoașterea facultății, respectiv a universității, ca instituție reprezentativă în domeniul științelor sociale la nivel regional, național și european.

Direcțiile de cercetare științifică sunt incluse în planul strategic şi operațional al Facultății de Sociologie şi comunicare, în planul Centrului de Cercetare - Comunicare şi Inovare Socială (din cadrul Institutului de Cercetare – Dezvoltare), respectiv în cel al Universității Transilvania.

Personalul didactic desfăşoară activități de cercetare ştiințifică ce sunt valorificate prin publicații în reviste de specialitate sau edituri din țară și străinătate recunoscute, comunicări ştiințifice prezentate la sesiuni, simpozioane, seminarii etc. din țară și străinătate.