Expoziția Dincolo de gard”

Facultatea de Sociologie si Comunicare din cadrul Universitatii „Transilvania” si Centrul multicultural al Universitatii  „Transilvania” din Brasov, in parteneriat cu Primaria Municipiului  Brasov onoreaza deschiderea anului universitar 2017-2018 printr-o expozitie de sociologie vizuala intitulata „Dincolo de gard”, aflata la a doua editie.

Expozitia in aer liber se doreste a fi un „eveniment-cadou” pe care comunitatea academica il face brasovenilor. Avand la baza proiecte studentesti, creatorii „momentului”, Stefan Ungurean si Cristian Balacescu, ne propun un exercitiu de meditatie despre ,,apusul unei lumi” și despre „urma” pe care viata o lasa in sufletul nostru, despre „urma” pe care noi o lasam in viata.
Pentru studenti, aceste proiecte au reprezentat o prima borna in formarea lor, descoperind ca dincolo de teoria si de metodologia cercetarii, sta omul. Nu întamplator, pe mulți dintre ei, lecția primita, anume ce inseamna viata si cum se traieste ea, a fost coplesitoare.